Centre No: 11000 CCAS Kumba B
Regist: 369, Sat for 4 or more Subjects: 4, Passed: 0,
% Passed: 0, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Centre No: 11001 Buea External
Regist: 691, Sat for 4 or more Subjects: 519, Passed: 112,
% Passed: 21.58, Sanctioned: 2
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 9 Subjects: 2
(1) SHEY FLEVIOUS LORATER (19).
(2) AKWI IRENE TAPONG (13).

Passed in 8 Subjects: 2
(1) AMESSIGGO TIEDAM RAISSA LEMENCE (11).
(2) ARREY LAURA OBEN (10).

Passed in 7 Subjects: 11
(1) ANGWAMA INNOCENT OJUH (16).
(2) NGANJE EMILIA NGONDE (13).
(3) LAMBI LESLY NDOBEH (12).
(4) TSIANYANG NJUNG DONARD (11).
(5) BOLOH ELISE (11).
(6) LOVELYN FONKEM (10).
(7) TSOPMOH NELLY TCHIAFIE (10).
(8) LIONEL SOUHANG NGWA (9).
(9) NGANGUE NGUENGNE HELENA (8).
(10) LEKEFUA BLAISE (8).
(11) MAKIA PRISCILLA TAWA (8).

Passed in 6 Subjects: 20
(1) COMFORT EPOSI EFFANGE (12).
(2) BIKINDOU LUCA JUSTE-AMOUR (10).
(3) ACHU CENTIA MUYAM (10).
(4) KETU VANITY GAMSE (9).
(5) BATE MAGDALINE AGBOR (9).
(6) KAWAP CHARLOTTE MONI (9).
(7) ETCHU SYLVIA BESSEM (9).
(8) NELSON OMOSHOWO (8).
(9) ETONGWE SUNDAY ITOE (8).
(10) DIOH IRENE MAKANE (8).
(11) AMAYA JENNETTE NGOWO (8).
(12) KPATE BERTHA WASE (7).
(13) ARREY BEATRICE AGBOR (7).
(14) NFORME BENEZET KIBVUH (7).
(15) BLESSING GHANE (7).
(16) LIENGU CLARA NJIE (7).
(17) NGOME CARINE DIONE (7).
(18) OBI MIRIAM EBOB TAKU (7).
(19) NKONGHO CYNTHIA OROCK (7).
(20) NGOTA NGOBI BERNADETTE (6).

Passed in 5 Subjects: 29
(1) AFIAH DANG MARIE MAMEH (8).
(2) ATONNI SANDRA REINE (7).
(3) AMADINE VIVIAN NKONTU (7).
(4) NIKE ALICE MUFUA (7).
(5) LIMUNGA LYDIA MAKWELI (7).
(6) BOLEKA JESSICA MUGHE (6).
(7) NGANJE HOIGEN (6).
(8) AMIRA ASONGACHE EKOMBE (6).
(9) ASANGWE COLLINS ASAH (6).
(10) ANYANGWE SCOTT BRYAN (6).
(11) NWATI MATHIAS NDUM (6).
(12) IKOH SAKWE MARTHA (6).
(13) FONJUH EMELDA NYEGA (6).
(14) EDWARD TIPAH ASHU (6).
(15) MOLUA AGNES (5).
(16) NGUAGNA NKOMBU BRYEN (5).
(17) BARRAH REGENT WEZI (5).
(18) NAMONDO ELIZABETH EKOSSE (5).
(19) NDE NOELA NYUBO (5).
(20) ABORA EMMANUEL ENJEH (5).
(21) NGANG CINTIA VINEHO (5).
(22) CHAYEFAH GIDEON BORDACK (5).
(23) EYONG ROSE ENEKE BAKIAMBU (5).
(24) AMBE CHRISTINA MANYONG (5).
(25) NJUME LYDIA OHEARCH (5).
(26) ZIH MIH VALANTINE (5).
(27) BISMARK ANAGHO AMBEDEK (5).
(28) MOSENGE CLINTON EKEKE (5).
(29) SAKA SANDRA JINGLA (5).

Passed in 4 Subjects: 48
(1) YVONE NCHANG (8).
(2) DINKA’A FERDINAND GWANANJI (7).
(3) FONDIDONG FRANKJOY TANGUNU (6).
(4) ROMEO NYUYDINE (6).
(5) JEMEA MAYOWE NALOVA (5).
(6) RINWE HENSLA NJINJET (5).
(7) PAULINE NCHONG AKO (5).
(8) CHRIS DICAPRIO OROCK (5).
(9) ITOE SAMATHO (5).
(10) MONGE GLADYS NADEGE (5).
(11) NGWENE CYRILLE ATABE (5).
(12) NFOR HADISON NYAGANG (5).
(13) CHIN FRANCIS MUKIA (5).
(14) DANIEL MENOH JUNIOR ABOH (4).
(15) EMMANUEL BALI MBE (4).
(16) MENYA CYNTHIA MENGING (4).
(17) AKAM JOHN (4).
(18) EBOB EMMANUEL ETCHU (4).
(19) NAHBILA BELINDA (4).
(20) NOELLA AHONE (4).
(21) NGALAME RENNY MBINE (4).
(22) MBAH KELVIN ACHA (4).
(23) OJONG-AYUK HONORINE ARREY (4).
(24) MBZIBAIN JUDE MUMBUDIWI (4).
(25) FOTABONG PENEH NELSON (4).
(26) ELANGWE FIDELIS ITOE (4).
(27) METUGE MELISA MBULLE (4).
(28) TANG BENG JOAN (4).
(29) ELANGWE MIRANDA FEMBE (4).
(30) TAMNGWA ANTUANET MANJUH (4).
(31) ATTIA ZIH EMMANUEL KUM (4).
(32) EBONG HANABLE MECHANE (4).
(33) WILLIAM NIBA AMBE (4).
(34) AGBOR NAPOLEON ETTA (4).
(35) OJOH ESTHER NDEH (4).
(36) ATABONG DESMOND EFUETNGONG (4).
(37) NAEKE SILO GLADYS (4).
(38) NTOKO LAWRENCE NDELLE (4).
(39) AYUK TABI ROSELINE BAROME (4).
(40) BONG SHALOT SHI (4).
(41) BRADLEY DAVID NGEH SONG (4).
(42) SAHGEN CLEVIS FONDZENYUY (4).
(43) ACHETIA RAMSON (4).
(44) GRACE EPOSI EKWILLE (4).
(45) KEBUEI CELINE TUH (4).
(46) PATIENCE DINVEN (4).
(47) MONIE FRIDAH NANN NGOMBA WOSE (4).
(48) NJIWUNG KITTS JUNIOR (4).

Centre No: 11002 Bamenda Small Mankon External
Regist: 450, Sat for 4 or more Subjects: 364, Passed: 73,
% Passed: 20.05, Sanctioned: 2
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 5
(1) BETAKEH NYIMEH AZIZ (12).
(2) ANNE YVONNE TEBO (10).
(3) AHIDJO AMINA COMFORT (10).
(4) NKWAIN DORIGINE ASAMA (9).
(5) NJUH NICOLINE SIH (7).

Passed in 6 Subjects: 14
(1) NGWA EVODIA NGWE (9).
(2) APONG OPHILIA AYONGWI (9).
(3) ANAKA CHARLOTTE NGUM (8).
(4) PENN DENIS TENENG (8).
(5) NGOCHIA NAOMIH HANGHA (8).
(6) OTOM MARY OTAH (8).
(7) FOMBAD VERLAR ACHICK (7).
(8) JOKWI IRINE BERRI (7).
(9) TANJONG TATIANA UKUEH (7).
(10) NTAM PACHALICE NJANG (7).
(11) CHE BLESSING BIH (7).
(12) NKWETA MARIE DEOM (7).
(13) ANYAM MIRELLE MOZOH (6).
(14) PENN ZEAL AWANDA (6).

Passed in 5 Subjects: 17
(1) KHAN NUELLA SIRI (9).
(2) NANGA EVELINE (8).
(3) YOLINE KONGLA DUIBE (8).
(4) CLAUDE THIERRY VERNYUY (8).
(5) BIH NWIH NSOH (8).
(6) KETCHEM PHABIOLA KAKOM (7).
(7) LUM VERA (7).
(8) SALIF TITA MUSTAPHA KIEHMINYE (6).
(9) ATEH JAMESINA ENENE (6).
(10) TAH QUINIVA BIH (6).
(11) TEMEI MIRABEL ANDONG (6).
(12) NKAM ANITA WOTEH (6).
(13) TCHINDA NGOUEGNI AGNES (6).
(14) SIRI-NGUM NADAGE (5).
(15) LESHEY THERESE-CLAIRE BIH (5).
(16) NDZE BENIS MOYE (5).
(17) TANDI BERTILA NGEBMETI (5).

Passed in 4 Subjects: 37
(1) ASAH NJI CLINTON (6).
(2) VEYU NOFAISATU MFIHKELA (6).
(3) AWAH NOELA NIANKA’H (6).
(4) FRU PROVERB FON (6).
(5) ACHU BERNARD OGA (6).
(6) AKONI OFFERING KES (6).
(7) NGU GEORGE ASANGA (6).
(8) LOH JOMMUS NDONG (6).
(9) MOKOM PRINCEWILL ACHIRI (6).
(10) SHU LOVELINE NGUM (6).
(11) BIH BELTHA MUKETE (6).
(12) TITANG SYBELINE ACHA (5).
(13) MBANGO DIANA FOMBE (5).
(14) GWEI DANIEL WONGANYA (5).
(15) ORUMANYI BESONG EBOT (5).
(16) AHILE JOEL CHILUNDA (5).
(17) KUM WALTER KUDI (5).
(18) BIHNUE SANDRA TAMANJONG (5).
(19) SAHYO BRIAN (5).
(20) NAIN JOSEPHINE KITOH (5).
(21) AWASUM EMMANUEL TSI (5).
(22) ALO CHENWI JEVIS (5).
(23) NTOKOBI EUCARIA NGIEMOKEH (4).
(24) NJIALONG ELISABETH DIMBANG (4).
(25) ANYE BRIAN CHE (4).
(26) AKOH BORIS AWURU (4).
(27) NSALAH SOLANGE SIRRI (4).
(28) ASHU MARKCELINE OLU (4).
(29) SHEY ADELINE MUSA (4).
(30) UFOKA DANNYSON EBAZIE (4).
(31) KUM JOHN BACHE (4).
(32) SHIYNTUM VERONICA JAVLA (4).
(33) KIMENG ELVITA GOOH (4).
(34) NKWELLE SHEENA AHONE (4).
(35) UTAGAH HONORINE AGUAKWA (4).
(36) NEVILLE ANGWI TIBI (4).
(37) AGHAJI MIKILA (4).

Centre No: 11003 Bali External
Regist: 259, Sat for 4 or more Subjects: 111, Passed: 40,
% Passed: 36.04, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 3
(1) SHUPONG NDAHSEH KIN (13).
(2) NUYEBGA NJOMA GANYONGA (11).
(3) MOFOR LOIC BRIDGES TAYEH (10).

Passed in 7 Subjects: 9
(1) TASSI MERVYN NJINTOH (11).
(2) EDZIMBI KELLY ESTELLE (10).
(3) BRANDON NKWETI CHO (10).
(4) OZUGHEN FLORENTIN ENGASA (10).
(5) ACHIRI KALTON CHO NDI (9).
(6) KAREN FAITH SENGER ABUBAKAR NGATOU (8).
(7) IRENE FRIWIH AKUM (8).
(8) NGUEYA NKUINGNA LESLIE CAREL (7).
(9) GWAN ALBRIGHT IJANG (7).

Passed in 6 Subjects: 13
(1) DONALD NKWINGOUA TANCHO TOZZI (10).
(2) GWANFOGBE PRECIOUS ABIMA (8).
(3) GLENICE MAKA’A (8).
(4) URSULA AYUK OBEN (7).
(5) DIVINE NDANGOH TITANJU (7).
(6) AJEBE DENIS NGOE (7).
(7) LANGMIA RONICK MOIWO (7).
(8) LEMAH CLIVETTE NDASI (7).
(9) MBAH CODELLA ENJEI (7).
(10) KOLLINS NTOH MABU (6).
(11) KISSIEM BESSONG ERNEST GONTRAN (6).
(12) GANA EMAD FUSOH (6).
(13) BONGLA NERIS (6).

Passed in 5 Subjects: 8
(1) NKWENTI GLORY NGUM NCHOTU (7).
(2) VOGTEMBING MESSINA MARIE-JOS-PRISCILLE (7).
(3) AKENDEH KUM BERTIN (7).
(4) YANGMIA DESMOND JUNIOR MALINGA (7).
(5) GOM PAUL NDEH (6).
(6) NOUAVEING TITANI (6).
(7) ANJOFUI FERDINAND ANGOCHANG (6).
(8) FORBITAH CALSON NGWEBI (5).

Passed in 4 Subjects: 7
(1) PANDJA SYNTHIA DANIELLE (6).
(2) AHONE HELEN EBONG (5).
(3) AKO MARGRET ARREY (5).
(4) DODONG SIAHA ANNE LAETICIA (5).
(5) AWA MINATE AMBANG (4).
(6) AMBE KELLA SIRRI (4).
(7) JAQUELINE WADYEOH DOBGIMA (4).

Centre No: 11004 Government Bilingual High School Nkongsamba
Regist: 262, Sat for 4 or more Subjects: 196, Passed: 97,
% Passed: 49.49, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 10 Subjects: 1
(1) NGABNGING KABUIN EZEKIEL (23).

Passed in 9 Subjects: 6
(1) KUUM CLETUS KUM (23).
(2) NGUETSA SELOBIE ANAIS (19).
(3) MENDJEMEN NJIKE EMMANUEL (18).
(4) NZEGGE CLAUDINE DIONE (16).
(5) TCHAMY TCHATCHOUA JOVANNE (16).
(6) TINKEU NAMBI ULRICH VIONEL (14).

Passed in 8 Subjects: 8
(1) HALLE ESEH CEDRIC (18).
(2) MBAJOUN WOBIWO KASSAP AUDREY JOYCE (17).
(3) EBUDE NGOH JULIET (13).
(4) JOSEPH EPEE (13).
(5) ANAM DAKTOU BRONDON (12).
(6) NZEGGE CLOVIS BWENE (12).
(7) DJOMENI NJIEDJIP ETY HERMAN (10).
(8) KACHU YUNI LETICIA (8).

Passed in 7 Subjects: 12
(1) NJOH SIMPLICE JUNIOR (16).
(2) ELAH GODLICKS AYAH (13).
(3) TEDZONGANG WABO MAGLOIRE (13).
(4) NIADJOU NGATCHOUA PATRICIA PAOLA (13).
(5) OGWANDI CHANTAL ANGAWAH (13).
(6) NJANJO EPANDA EDDY STEPHANE (12).
(7) MBENDE EPANDA LUKE LANDRY (11).
(8) NDOUNKE NDOUNKE SONIA KEVINE (11).
(9) NGEMEBAH DERICK ESABE (11).
(10) ENCI ABI SOLANGE ANYI (10).
(11) TCHANA GEORGES LOIC (10).
(12) NDI EPEY AYUK JOB (8).

Passed in 6 Subjects: 21
(1) TCHONLA NGANKEP EMMANUELLE PATRICIA (11).
(2) AKANDONG DOVINE (10).
(3) MUKONGCHO MELI NUELLA (10).
(4) KONTCHOU TCHUENKAM ROVIL CABROLE (9).
(5) FON MIRELLE ENJOH (8).
(6) TANGUNU SOLANGE GRAHNUI (8).
(7) NZESSEU NGANSOP PRINCE ULRICH (8).
(8) NDOH AMOUGOU MARGUERITE HUGUETTE (8).
(9) KEMGUEM KENMOE AUDREY (8).
(10) MAFOMA EGOLO LETICIA (8).
(11) NKEDE DILAND NTUNGWE (8).
(12) NASSER ABDOULAYE (8).
(13) NNANESUH REX-NIELS (7).
(14) NKAME FERDINAND FONCHA (7).
(15) KANME FOTSING SANDRA (7).
(16) YEGA NAGWA CLAUDINE (7).
(17) JISELLE BIANDECK (7).
(18) ENYONG MICHELOT NGWE (7).
(19) MBAH MITERAND AGWOH (7).
(20) MEUDJE NGANCHE ADELINE (7).
(21) MBIDZENYUY HANS (7).

Passed in 5 Subjects: 23
(1) CHUENKOU TCHOKISSY STEPHANE ELIE JAURES (11).
(2) MASSECK TABI ANNE VASTY (10).
(3) NKONGHO PRECIOUS NDANDIP (9).
(4) LONTSI MEKOUKE LOIC (9).
(5) TAHTO LAGOUO FABIEN (8).
(6) TATA FAITH NFEHNYU (8).
(7) AGBOR OBI GERMAINE ANNE (8).
(8) NANA SEUMOU MAYEVA (8).
(9) WANDJI WOUAMKOU LERICH PRADEL (7).
(10) EMBE NGONDE ANNY (7).
(11) SONKENG ZAMBOU NELSON IDERIC (6).
(12) DIONE MINETE ASOGE (6).
(13) NDIWANJE KELVIN TAMGONG (6).
(14) TSAMO JASON NKEHLIEU (6).
(15) ASANGA ROBERTINE TIZIBUH (6).
(16) TSALAMENE KENNE BOREL (6).
(17) MEBUNE BERLINDA MESODE (6).
(18) ESUH BABIS MUNGE (5).
(19) TAFOPA NZALEWO ARNAUD WILFRIED (5).
(20) KWENE DARRYL PENDA (5).
(21) KUM KENDRA KISITA NDUM (5).
(22) DANGO KALEN FRANCK (5).
(23) YEGA DESMOND BUMA (5).

Passed in 4 Subjects: 26
(1) ARIANE VANESSA MOYO (8).
(2) OLINGA JOSEPH FRANCK DANIEL (8).
(3) KEPNGWA KOMBOU MANUELA (7).
(4) CHOUA MARIE THERESE (7).
(5) NANA TCHIANDJIEU JASON FRANKLIN (6).
(6) BIYAGA GIOVANNI GRANT (6).
(7) AKWA VASTOR (6).
(8) MOHYEN TAKOUTEU JUNIOR (6).
(9) TAKOU TANE ANNIE LUCRECE (6).
(10) BOTOULI MICHEL RAPHAEL (6).
(11) NDIWANJE BLESSING NGWASHA (5).
(12) MBANGCHIA TENDONGUE STEPHILIAN (5).
(13) NGANDO DE BAYOKOLAK YVANN SERGE JUNIOR (5).
(14) MOTCHEKA WIYSANYUY ANDY BRYAN (5).
(15) TANKOH BABOH BRANDON (5).
(16) DIONGOU BLESSING NZUO SONE (5).
(17) AYONGUBA LOIS ANOBIT (5).
(18) MBENDA MALVINE (5).
(19) NDEMA EPANE JACQUES RODRIGUE (5).
(20) DJOUKOUO TCHEUTCHOUA CHRISTELLE (5).
(21) AZAH NYOH NADESH (4).
(22) BWONGA SIEWEN MICHELLE ORNELLA (4).
(23) NGACK ROGER (4).
(24) WIRBA ERIC YIWOH (4).
(25) TALLA FOTSING RODRIGUE (4).
(26) MBOMDA WANDJI ARNOLD CHARNELLE (4).

Centre No: 11005 Kumba External
Regist: 220, Sat for 4 or more Subjects: 179, Passed: 45,
% Passed: 25.14, Sanctioned: 12
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) EYABI BLANCHE VICTORY (12).

Passed in 7 Subjects: 3
(1) ODINE ELIZABETH MARIKE (8).
(2) ATEKE CELINE ONEKE (7).
(3) ASONGLEFAC BRANDON NJINJU (7).

Passed in 6 Subjects: 5
(1) MAKIA CAROLINE BESEM (8).
(2) MBIANDA MIREN NGASSA (6).
(3) EBUNG BARRAW MAKIA (6).
(4) KOFFI NIMBA SWINGLE (6).
(5) SENGE KELLY KWENE (6).

Passed in 5 Subjects: 15
(1) ENOW LOIS ORANG (7).
(2) EBUNE KELVIN ENONGENE (7).
(3) MINNY IVOLINE CHECHE (7).
(4) JOSEPH NJUI AYUK (6).
(5) ANDZA BRANDON AYAMBA (6).
(6) ASHUMANYI MARGARET AGBOR (6).
(7) NGALA BAZILE (6).
(8) NGOE BETRAND ESAKOME (5).
(9) NDIFOR SHARON ATAM (5).
(10) EPIE SAMUEL ONDIGI (5).
(11) EHOGGE YVONNE KENG (5).
(12) ASA’A RENETTA NCHANG (5).
(13) ENDAM NANCY (5).
(14) MEJANG NZEGGE GLORY (5).
(15) ETTA FAVOUR EBOT (5).

Passed in 4 Subjects: 21
(1) WOKE SUSAN NDIAKA (5).
(2) ATEMA NOELA EBENGWI (5).
(3) EBAI ENOW EBOTMENEM (5).
(4) ETONGWE LOKENYE HELEN (5).
(5) AKWO MARIE CLAIRE (4).
(6) BESSEM HANNAH LYVONNE KIMA (4).
(7) CASEY OUMAR SIHNYUY (4).
(8) NYINGCHO CARINE MATUM (4).
(9) NJONG MARIE-GIZETTE NAIN (4).
(10) EWANG ERNEST KOLLE (4).
(11) ELVIS TAPEA MBILE (4).
(12) FEH CONSTANCE MOIWO (4).
(13) MOSONGO ELVIS ISERE (4).
(14) NDULA BRENDA SIMBO (4).
(15) PRECILIA FUEH EKALLE (4).
(16) NGALLE CLIFFORD EPIE (4).
(17) AKABA DESMOND TEMBELI (4).
(18) TIEMENI GILBERT TITA (4).
(19) MBAHWEI YVETTE ATUH (4).
(20) NJIBOLI VICTORINE NAMATA (4).
(21) AGIEN MUNDU AGWENJANG (4).

Centre No: 11006 Mamfe External
Regist: 489, Sat for 4 or more Subjects: 405, Passed: 66,
% Passed: 16.3, Sanctioned: 1
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 8 Subjects: 1
(1) EWANE MBENDE SONIA LESLIE (13).

Passed in 7 Subjects: 7
(1) AYUK AGBOR BISONG (12).
(2) ATEM HANNAH MA-MBENG (11).
(3) ORU YVONE TAKU (11).
(4) TABI HELEN BESONG (9).
(5) AGBOR JULIE ANNA (8).
(6) EKWELLE TIKU CLAUDIA ALEY (8).
(7) ENOW ASHU VICTOR EMMANUEL (7).

Passed in 6 Subjects: 10
(1) OTUN ETTA SANDRA MGBANG (10).
(2) CHILLA RODRIQUE KENG (9).
(3) AMA VICTORINE NDO (8).
(4) OBI THEOPHILE ORU (8).
(5) NTUI OBI NTUI (8).
(6) AYUK SAMUEL MBENG (8).
(7) EBAI ANNA AGBOR TAKU (7).
(8) ETA NCHUNG CARINE (7).
(9) TIFUH ARMSTRONG MBU (6).
(10) ENOW BESONG SALINE (6).

Passed in 5 Subjects: 17
(1) OJONGNFONG CELIA NCHUNG (9).
(2) TALLA MOUSA EMMANUEL (8).
(3) NDEP NADESH AWU (8).
(4) EBAI JENNET BESSEM (7).
(5) ACHAW QUEENTA ARREY (6).
(6) AKO HELLEN NKONGHO (6).
(7) DOROTHY MONJOA NGOMBA (6).
(8) ACHIMBI FONDAH AKYERI (6).
(9) NKWANKO PAUL EBOT (6).
(10) BESONG AKWO CLINTON (5).
(11) NKIERA MUHAMED DODO (5).
(12) AGUM LIZZBRIGHT AGUM (5).
(13) NYIAWUNG MARY NGU (5).
(14) TATAH CLAUDETTE TOMLA (5).
(15) RUSSEL FIENDWAIN ANWIE (5).
(16) ONEKE MABEL EBOB (5).
(17) CARLOS ARREY BOAFO (5).

Passed in 4 Subjects: 31
(1) TATIEH VINCENT ALEH (7).
(2) MAROKA LOUIZA (5).
(3) AKUM PRUDENCIA TABE (5).
(4) TEBECK KELVINE MBAH (5).
(5) EBIA CYNTHIA OSEY (5).
(6) ETTA EUNICE NYEN (5).
(7) EWANE NESLA YAKA (5).
(8) MANGHE MAGDALINE NDEP (5).
(9) ENOW JONAS ENENGE (5).
(10) AYAMBA FRIDA ASECK (4).
(11) ATEH LILIAN EGBE (4).
(12) OJONG ANNA BESSEM PERICLA (4).
(13) SIDJOU SANCHEZ BESEM DJOMAJEU (4).
(14) DEGHA MIRABEL MBEI (4).
(15) OJONG KINGSLEY AKOM (4).
(16) TABOT MILDRED ENOW (4).
(17) ARREY JULIETE ENYANG (4).
(18) BESONG ELVIS AGBOR MANYI-ASSICK (4).
(19) BETEK BRANDON AYUK (4).
(20) EPITE JOANA WELE (4).
(21) AGBOR GRACE ANYI (4).
(22) TAKOR SARAH ARRAH (4).
(23) ETCHI MIRENE MBI (4).
(24) MBI DIEUDONNE OKESACK (4).
(25) ATEM JUDE BAWA (4).
(26) AKWO SCHOLARSTICA ENJOH (4).
(27) TIKU LIZZERT EYONG (4).
(28) BATE JOSEPHINE ETAKA (4).
(29) EBOT DORINE OBEN ABANG (4).
(30) ENU ROSE KABAM (4).
(31) MUDOH FAITH AWUH (4).

Centre No: 11007 Kumbo External
Regist: 165, Sat for 4 or more Subjects: 93, Passed: 20,
% Passed: 21.51, Sanctioned: 0
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 7 Subjects: 2
(1) WIRBA CLEARANCE FONYUY (10).
(2) TANLAKA HOSIEA KIVEN (9).

Passed in 6 Subjects: 3
(1) KHING LINDA KEHCHUE (8).
(2) NJOWIR KEVIN NANVENMO (7).
(3) TATAH BLAISE SUNJO (7).

Passed in 5 Subjects: 6
(1) TANGI BLESSING MUNSI (7).
(2) AKONI PROVIDENCE NSANG (6).
(3) NSAME EVANS MBUHMENYUY (6).
(4) LISA BEREN GEMADZI (6).
(5) WIRNKAR DESMOND SUINYUY (6).
(6) NDZE SILAS SUIKA (5).

Passed in 4 Subjects: 9
(1) IMMACULATE BONGLA (5).
(2) NSAMI BLESSING MUNKAH (5).
(3) NFONDI NCHOUTPUEN MOHAMED ABUBAKAR (5).
(4) DEDEH NOAMI-NSAYE FETAH (4).
(5) WIRDZEREM RIYARD NTANGDZENYUY (4).
(6) ROSETTE YENSII TANI (4).
(7) TOMLA ROSELINE SIYSILA (4).
(8) USMANU ADO (4).
(9) YUBIN SAUDATU YINYUY (4).

Centre No: 11008 Yaounde External
Regist: 978, Sat for 4 or more Subjects: 818, Passed: 249,
% Passed: 30.44, Sanctioned: 3
Results of Successful Candidates (In Order of Merit)

Passed in 11 Subjects: 2
(1) TCHOULI DJOUANANG FREDERIC MARCEL (32).
(2) BERRINYUI VANISSA TATA (16).

Passed in 10 Subjects: 7
(1) MENYE NANGA VICTORINE LESLIE (26).
(2) TATA NGWA BILLY (24).
(3) KANJO SANDRINE MUNGO (23).
(4) TIOBOU AROLE (23).
(5) KELMET VERNYI JATO NGRINGEH (15).
(6) GAKAM MATCHOMNOU PASCALE DIANE (14).
(7) EVINA CHRISTIE ROBERTE (14).

Passed in 9 Subjects: 7
(1) KENNE NGOUANE STEVE (20).
(2) KUEPPO TCHEUKAM JOSEPH WESLEY (16).
(3) NYUYSONY RAVIL TAMBU (16).
(4) SHIELA NGAI AYEAH (14).
(5) BONGMOYONG BLANCHE LEINYUY (14).
(6) BAKE LORD JAMES NDOKPE (12).
(7) KENG EMMACULATE (11).

Passed in 8 Subjects: 15
(1) ENGAMA MICHEL URICH LOIC (17).
(2) NGONO JOSEPHINE PELAGIE (13).
(3) MULUH BLANDINE MENGWI (13).
(4) NKOLO PAULE MARIE IVANA (12).
(5) NKEMCHIA SCHEREIDER NZEBELAI (12).
(6) RUKAYATOU LAMI MOHAMADOU (11).
(7) NANA TAYO KATHE BLANCHE (11).
(8) NKONGHO DIEUDONNE AYUK (11).
(9) BELTRICE MBIZIWOH (10).

 

 

GCE Ordinary Level GENERAL 2016 Results

Comments

comments